Kamu Kurumları’na Bilişim Hizmetleri Veren Firmalara ISO 27001 BGYS Belgesi Şartı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 29 Haziran 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 31881 sayılı “Kamu Bilişim Hizmet Alımı Kapsamında Katılımcıların Yetkilendirilmesi Hakkında Yönetmelik” ile birlikte kamu idareleri tarafından yapılacak bilişim hizmet alımlarında katılımcıların taşıması gereken kriterleri, bu kriterler doğrultusunda yetkilendirmelerin yapılması ve belirtilen kriterlere uyulmadığı durumlarda iptal veya askıya alma süreçlerini belirlendi.

Yayınlanan yönetmelikle birlikte;

  • Katılımcıların, Kamu Bilişim Yetki Belgesine sahip olabilmeleri için bilişim hizmet alımlarında TS EN ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Bu yönetmelik ile birlikte kamuya bilişim hizmeti verecek firmaların TÜRKAK Akreditasyonlu TS EN ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Yönetmelik yayın tarihinden 3 ay sonra (29.09.2022) yürürlüğe girecek ve Kamu İhale Kurumu da 1 yıl içerisinde kendi mevzuatını düzenleyerek gerekli yetkinlik belgelerinin Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında ihalelerde aranmasını sağlayacak.

Bu kapsamda bilişim sektöründeki firmalarında bu yönetmeliğe uyum için sertifikasyon süreçlerine başlamaları gerekmektedir.

İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi almak ve ilgili yönetmeliğe uyum süreci çalışmaları konusunda uzman ekibimiz ile desteğe hazırız. Bizlere hizmet başvuru formu ve iletişim formlarımız üzerinden veya 0216 550 20 80 nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiz.

keyboard_arrow_up